Krochmalna - redPor GW 2001-02-26
Krochmalna zniknęła z krajobrazu Warszawy. Wprawdzie istnieje nadal, ale została skrócona, pokrojona na trzy odcinki, nie powiązane ze sobą i trudne do odnalezienia.
Nie przetrwało też prawie nic z dawnej zabudowy. Zaledwie kilka rozpadających się kamienic. Trudno jednak powiedzieć, czy jest czego żałować. Krochmalna nigdy nie była ozdobą Warszawy.
 Krochmalna 12 i pl. Mirowski 9      Jerzy S. Majewski    2004-05-20,
Niemal po każdym felietonie o okolicach Hal Mirowskich odzywają się do nas czytelnicy. Tym razem wspomnienia nadesłała nam pani Janina Garbień mieszkająca do wybuchu Powstania Warszawskiego w domu między Krochmalną a pl. Mirowskim
Towarzyszami podwórkowych zabaw pani Janiny były dzieci żydowskie. "Bawiłam się z Ryfką, z którą czasem chodziłam do Ogrodu Saskiego, albo nawet w tajemnicy przed wszystkimi do kościoła na Leszno na nabożeństwo majowe. Śpiewałyśmy z Ryfką piosenki żydowskie i polskie, które do dziś pamiętam" - pisze.
 Obraz ul. Krochmalnej w prozie I. B. Singera
Czy można odtworzyć świat dawno już nieistniejący? Czy można wrócić do czegoś, co zostało unicestwione i zapomniane? Tak właśnie jest ze światem polskich Żydów.