Wymiana lamp na Jana Pawła II (dawniej Marchlewskiego)
Lampy na Jana Pawła zostały ustawione na początku lat 50-tych i oświetlały ulicę dwoma żarówkami żarowymi, w latach 70-tych zostały wymienione same oprawy na pojedyncze sodowe. 
Ciepła - W oczekiwaniu na śmierć - Jarosław Zielińsk
Na Ciepłej dopiero w XX stuleciu zaczęła przeważać ludność żydowska, która w chwili wybuchu drugiej wojny światowej była na tyle liczna, że Niemcy zdecydowali o włączeniu ulicy do getta, zmuszając do wyprowadzki mieszkańców Aryjczyków.  

 
Oto jedna z najbardziej ruchliwych ulic dawnej Warszawy
Zaledwie 17 domów stało wzdłuż ulicy Granicznej, która przed 1939 r. należała do najbardziej ożywionych w Warszawie. Miała swoje niepowtarzalne dźwięki i zapachy. Sporo tu było sklepów z chemią i kosmetykami, ale dominowały firmy zegarmistrzowskie
 

 
Ostańce - Kamienice warszawskie i ich mieszkańcy 
Przy ulicy Próżnej przetrwały cztery kamienice, pod numerami 7,9,12 i 14. Tworzą jedyną zachowaną do dziś ulicę z terenu warszawskiego getta o obustronnej zabudowie.
 

 
Remiza na Chłodnej - Jerzy Gutkowski
Oddział IV Warszawskiej Straży Ogniowej (powstałej w 1836 r.) utworzono w 1851 r. na podstawie decyzji Rady Administracyjnej Królestwa Polskiego.


  Ulica bezimiennego Lubeckiego - Jarosław Zieliński<br>Istnienie ulicy Lubeckiego niemal zupełnie zatarło się w pamięci mieszkańców miasta, mimo iż oficjalnie jej nazwa została skasowana dopiero w 1961r.


  Fundacja Shalom zaprasza na:

VIII FESTIWAL KULTURY ŻYDOWSKIEJ WARSZAWA SINGERA,

który odbędzie się w dniach 27 sierpnia – 4 września 2011.  PEREŁKA Z ULICY OGRODOWEJ  - Jarosław Zieliński
W epoce konstytucyjnego Królestwa Polskiego (1815-1830) ulicę Ogrodową w zasadzie ominął wielki ruch budowlany całkowicie przeobrażający ważniejsze ulice miasta.


  Światłowody i pastorały. Tak zmienia się ulica Chłodna Na ulicy leżą jeszcze sterty płyt chodnikowych, wokół słychać ogłuszający turkot młotów pneumatycznych. Ale można sobie już wyobrazić, jak będzie wyglądać po remoncie.


  ZAPROSZENIE DO PANORAMY WARSZAWY
Zdjęcia do tej Gigapanoramy zostały wykonane w dniu 29 czerwca 2010 roku.


  "NIEDOKOŃCZONY FILM"  GETTO WARSZAWA
Po zakończeniu II wojny światowej odnaleziono materiały filmowe, nakręcone przez hitlerowców w getcie warszawskim, w celach propagandowych. Film jest niedokończony, nie posiada dźwięku, a jego treść została zmanipulowana.


  Zaprzyjaźniony portal GWARA WARSZAWSKA
zaprasza do wzięcia udziału w konkursie
"NIEZWYKŁE HISTORIE ZWYKŁYCH WARSZAWIAKÓW"

Więcej się dowiecie na stronie portalu.

Nie pchać sie wszyscy zdążą.


  Pożegnanie restauracji Florian
Z przykrością informujemy że restauracja Florian została skreślona z listy restauracji w których lubimy sie spotykać.

  Rewitalizacja ulicy Chłodnej 3D

  Miłość w getcie. Inna strona wojny   
Mieszkała przy Pańskiej w kamienicy, która cudem przetrwała II wojnę światową, ale już nie lata powojennej odbudowy. Dziś wznosi się tu niższa garażowa część biurowca Rondo 1.


  Obraz Kanaletta
Tematem obrazu jest widok na „Plac Żelaznej Bramy” autorstwa Bernarda Belotto zwanego (Kanalotto).


  MICHAŁ KRASUCKI - Katalog warszawskiego dziedzictwa postindustrialnego
Katalog dokumentuje większość zachowanych zabytków poprzemysłowych. Publikacja obejmuje sto obiektów z terenu Warszawy, pochodzących z XIX i pierwszej połowy XX w.
Wybrane fragmenty dotyczące Mirowa

 
VI rocznica minęła od chwili gdy nas opuścił.

 
Opis obyczajów za panowania Augusta III/O gwardii konnej koronnej
Gwardią konną koronną pospolicie nazywano żołnierzami mirowskimi, od Mira, niegdyś tego regimentu sławnego generała. Mundur tego regimentu był: zwierszchnia suknia czerwona, kamizelka i spodnie jasnogranatowe z guzikami cynowymi białymi, ładownice i flintpasy żółtawą glinką farbowane, rękawice z łosiej skóry z dużymi karwaszami, takiegoż jak flintpasy koloru. Pas skórzany, czyli rzemienny, na modę łosiej skóry wyprawny, na przączkę mosiężną z przodu zapinany, do którego pasa z lewego boku były dwie pochwy przyszyte: jedna do pałasza, druga do bagneta; i zwało się to razem z pasem pendet, że w nim wisiał pałasz i bagnet, każde w osobnych pochwach swoich drewnianych, szarą skórką cielęcą obszytych, z mosiężną na końcu skuwką i z takimiże u góry haczykami, do utrzymania pałasza i bagneta w pendecie w swojej mierze służącymi.


 

  Diamentowa Warszawa jubilera Rutsteina 
W 1919 r. grupa kilku jubilerów warszawskich założyła Pierwszą Spółkę Jubilerską. Jej pierwsze oddziały mieściły się przy Senatorskiej 32 i Marszałkowskiej 145. W roku 1921 produkcję przeniesiono do starego budynku pofabrycznego przy Lesznie 40.  HALINA NOWAKOWSKA  MOJA ULICA
Zupełnie inna była ta ulica moja ulica Elektoralna z początków obecnego stulecia. Była ruchliwa, głośna, barwna, wesoła różnorodnością budynków, rozmaitością barw i kształtów szyldów nad sklepami i bramami domów.


  WYBRZUSZENIE MIROWA
Dlaczego akurat w rejonie pra Chłodnej archeolodzy stwierdzili istnienie przynajmniej trzech osad położonych bardzo blisko siebie, skoro sieć osadnicza na Mazowszu na przełomie XIII i XIV wieku, a szczególnie na Równinie Warszawskiej, nie była rozwinięta nawet w stopniu dostatecznym.
  
  Krochmalna – lustro stolicyy  
W ulicy tej jak w zwierciadle odbija się historia naszego miasta. Wszystkie zmiany dziejowe pozostawiły tu swój ślad. To Krochmalna.
Przez jakiś czas nazywano ją jądrem ciemności dzielnicy żydowskiej. Ale czy to prawda?  


  MIASTOBÓJSTWO W CIENIU ODBUDOWY
W ciągu paru miesięcy dosłownie w mgnieniu oka zniknęła prawie cała zabudowa łącznie setki kamienic z kilkunastu wielkich warszawskich ulic, przede wszystkim w dzielnicy zachodniej, m.in. Leszna, Elektoralnej, Grzybowskiej, Chłodnej i Ogrodowej. 

  TAM, GDZIE KIEDYŚ BYŁY TRAMWAJE...
Chłodna- Pl. Mirowski, Graniczna, Królewska, Pl.  Grzybowski, Pl. Żelaznej Bramy 
   Plac Żelaznej Bramy
Plac jest położony na terenie Mirowa, przed dawnym pałacem Lubomirskich, zamykającym od zachodu oś saską. Od strony wschodniej plac jest ograniczony ul. Marszałkowską, dochodzą do niego ulice Graniczna i Ptasia.

  Historia jednego albumu
W 1899 r. warszawiacy obchodzili 50. rocznicę poświęcenia kościoła św. Karola Boromeusza. W parafii na Chłodnej zachowała się pamiątka tej uroczystości - album fotograficzny. 

  Zapomniane klisze: Za Żelazną Bramą
Osiedle Za Żelazną Bramą to zespół 19 megabloków, które powstały w latach 60. na powojennych zgliszczach dawnej Warszawy.

  Dawne Leszno 13-15-17
Zanim przy Lesznie zbudowano w latach międzywo-
jennych imponujący rozmachem gmach Sądów, nie bra-
kowało w tej okolicy obiektów podobnie monumentalnych.  WALICÓW - Zastygła przeszłość ulicy      
Jeszcze dawniejsze pochodzenie ma sama nazwa ulicy Waliców. Wywodzi się od nazwiska rodziny Walickich, kasztelanów sochaczewskich i wojewodów Rawskich, którzy w drugiej połowie XVIII wieku założyli tu osobną jurydykę o tej nazwie.  Zapomniana wizytówka stolicy     
Pałac Komisji Rządowej Przychodów i Skarbu na placu Bankowym, obecnie warszawski ratusz, należy do grona budowli późnoklasycystycznych najwyższej klasy.

  Tramwaj konny znowu pojedzie Chłodną    
Chłodna jest trzecią warszawską ulicą, po Trakcie Królewskim i Francuskiej, która dzięki gruntownemu odrestaurowaniu odzyska dawny prestiż. Jest już gotowy projekt jej przebudowy.

  WARSZAWA W SZTUCE - STANISŁAW MASŁOWSKI:  „ŻELAZNA BRAMA"   
Spójrzmy na rysunek, zatytułowany „Żelazna Brama" (z „Wędrowca" - 1884 roku). Widzimy chaotycznie rozrzucone kramy, miedzy nimi liczne wozy chłopskie, przekupki, przekupniów, tragarzy dźwigających kosze.

  ROZBUDOWA OSIEDLA MIRÓW   
Większa część projektowanej zabudowy osiedla została już zrealizowana. I tak np. odbudowano już całkowicie ul.Elektoralną.
W. P.  Zdjęcia W. Piotrowski


  PIERWSZE DOMY KULTURY JUZ DZIAŁAJĄ  rok 1954  
Wojewódzki Dom Kultury przy ul. Elektoralnej spełnia funkcje serca, rozprowadzającego krew treści kulturalnej po tych wszystkich placówkach.
Zdjęcia J. Smogorzewski


  Ulica Chłodna rok 1954  
Ulica Chłodna stanowiąca przedłużenie tzw. osi saskiej znajduje się również w stadium generalnej rekonstrukcji. Swego czasu „Stolica" podawała projekty nowych budynków*Dzisiaj stały się już one rzeczywistością* W tej chwili rosną w górą bloki mieszkaniowe <na północnej stronie ulicy, obrzeżające od południa duże osiedle Mirów.

  "Odkryli" XIX-wieczną syrenkę na Hali Mirowskiej [zdjęcia + wideo]  
Choć figura syrenki zdobiła Halę Mirowską od 1901 roku, dopiero teraz, częściowo oczyszczona, pokazuje swoje secesyjne piękno.

  SYRENKĘ ODNALEŹLI W HALI MIROWSKIEJ  
W trakcie remontu Hali Mirowskiej odsłonięto figurę warszawskiej Syrenki z kwiatami wpiętymi we włosy.


  RANKING TVN-Warszawa
Ulubione hale targowe i domy handlowe
Choć nowoczesne centra handlowe są coraz popularniejsze, wielu warszawiaków pozostaje wierna starym halom i domom targowym pamiętającym PRL, a czasem nawet przedwojenną stolicę. Którą halę lubicie najbardziej?

  Wspomnienia o budynku przy ulicy Grzybowskiej 24
Przywołując najdalsze moje wspomnienia, był to budynek, który przed wojna był tzw. budynkiem ze ‘studnia’ w środku. Czyli cztery ściany z podwórkiem w środku.  FABRYKA APARATURY RENTGENOWSKIEJ i URZĄDZEŃ MEDYCZNYCH „KONRAD, JARNUSZKIEWICZ I SPÓŁKA”

ul. Grzybowska 19, 25 i 27
 


  Chłodna ro Wroniej - RZEMYSŁ W ŚRÓDMIEŚCIUWystarczy wyjść z Sali Kongresowej PKiN i minąć szeroką Jezdnię ul. Emilii Plater by znaleźć się natychmiast w zupełnie innym mieście.
 

  Całkiem nowa ulica Chłodna. Wkrótce rusza remont - Dariusz Bartoszewicz
 

  PRZYSZŁOŚĆ CHŁODNEJ W 3D
Już we wrześniu ruszą prace przy modernizacji ulicy Chłodnej, które mają przywrócić jej przedwojenny blask. Choć efekty rewitalizacji zobaczyć będzie można dopiero w 2011 roku, to urząd dzielnicy Wola przygotował film, który już dziś pokaże nam ich namiastkę

 

 

KOŚCIÓŁ Ś-go KAROLA BOROMEUSZA. NA ULICY CHŁODNEJ
Fragment dotyczący kościoła na Chłodnej z książki
"KOŚCIOŁY WARSZAWSKIE RZYMSKO - KATOLICKIE"
 z 1855r.
Zaczerpnięty z biblioteki "HARVARD COLLEGE LIBRARY".


OSIEDLE MIESZKANIOWE MIRÓW
M i r ó w zajmuje obszar między aleją gen. Świerczewskiego (W - Z) a ul. Żelazną, Grzybowską i Orlą. Teren ten liczy około 40 ha i jest przeznaczony dla 17.000 mieszkańców.

OD SZEWCA DO KSIĘGARZA
Do Warszawy przyjechałem po raz pierwszy na stale pod koniec sierpnia 1936 roku. Zamieszkałem w dużym biało tynkowanym domu na placu Grzybowskim.
 

LIRYCZNE OKIENKO STOLICY
OGRÓD SASKI - wiersz Włodzimierza Słobodnika.


SASKI OGRÓD
Saski ogród, wspomnienia o nim, ma swoją bogatą literaturę, począwszy od czasów, kiedy odbywało się tutaj rendez vous eleganckiego świata przy kioskach z wodami mineralnymi.
 

ŚRÓDMIEŚCIE-ZACHÓD
Obszar między Chłodną. Żelazną i Świętokrzyską porósł przez całe dziesięciolecia w prawdziwą dżunglę „dzikiej" parterowej i barakowej zabudowy.

.

ATRAKCJE SASKIEGO OGRODU
W 1878 roku w Saskim Ogrodzie wcześnie ukończono wiosenne porządki. Magistrat rozwiesił na drzewach skrzynki dla szpaków, wymalował na zielono ławki, drobnym żwirem wysypał główne aleje.....


PRZEJDŹMY SIĘ TRASĄ N—S 
Trasę w chwili obecnej tworzą: al. Marchlewskiego, ul. Chałubińskiego i al. Niepodległości.py.


MIRÓW WYBUDOWANY I... NIE ODBUDOWANY Sama ulica Jest Jeszcze rozkopana, roboty zbrojeniowe rozpętane w pełni. Do sklepów można się, dostać po zawieszonych nad wykopami kładkach i poprzez różne wertepy.


KRÓTKI ILUSTROWANY PRZEWODNIK PO WARSZAWIE - Dr. MIECZYSŁAW ORŁOWICZ - Nakładem Polskiego Tow. Krajoznawczego w Warszawie – 1922
(fragment dotyczący Mirowa i Woli)


Na Kercelaku można było kupić ojca...

„Lubię długie, samotne wędrówki po Kercelaku” – pisał Wiech.
Skąd taka nazwa? Łatwo się domyślić, że od nazwiska byłego właściciela – ale dlaczego właśnie jego zarząd miejski uwiecznił w oficjalnej nazwie? Otóż gdy w r. 1867 władze miejskie zwróciły się do kilku posiadaczy gruntów w sprawie kupna terenu na targowisko, tylko ten jeden odstąpił swoją posesję nieodpłatnie.


Upojny zapach kawy – Jerzy Kasprzycki rys. Marian Stępień

Jeżeli nawet nie wszyscy lubią pić kawę, to chyba każdemu przypadł do gustu zapach świeżo upalonego, ziarna  kawowego. Warszawiacy starszej daty pamiętają sprzed wojny liczne wonne sklepy firmy "Pluton", rozrzucone po całym śród­mieściu zalecające    się również wzrokowi estetyką swoich witryn.


Wspomnienia o budynku przy ulicy Grzybowskiej 24

Przywołujac najdalsze moje wspomnienia, był to budynek, który przed wojna był tzw. budynkiem ze ‘studnia’ w środku. Czyli cztery sciany z podworkiem w srodku. Byl to budynek piecio-kondygancyjny; parter i cztery pietra.


NA TARGU W GRZYBOWIE - Ryszard Mączewski
Plac Grzybowski, pełen ruchu i gwaru, przez dziesięciolecia był kojarzony z handlem. Po II wojnie światowej stał się cichym i spokojnym miejscem w centrum Warszawy, zlokalizowanym z boku dużych arterii komunikacyjnych
..

Obraz ul. Krochmalnej w prozie I. B. Singera   Czy można odtworzyć świat dawno już nieistniejący? Czy można wrócić do czegoś, co zostało unicestwione i zapomniane? Tak właśnie jest ze światem polskich Żydów.

Elektoralna 16 - FABRYKA WYROBÓW SREBRNYCH I PLATEROWANYCH „J. FRAGET”  Za założycieli firmy uchodzą dwaj bracia: Alphons i Joseph Fragetowie, synowie Huberta i Marii Katarzyny Mota, którzy przybyli do Warszawy z Paryża w 1824 r.

Ulice nie dla Żydów Postanowieniem z 16 marca 1809 r. z większości warszawskich ulic wyrugowano ludność żydowską.

Statystyki Lutowe

Kolejne spotkanie styczeń 2009r. u Floriana
w oberży “Pod Czerwonym Wieprzem
SPOTKANIA MzM

Kolejne spotkanie 3 grudnia 2008r. u Floriana
z olbrzymim opóźnieniem (nawał pracy)
SPOTKANIA MzM

NIE MIRÓW Plac Bankowy wytyczony został w czasach Królestwa Kongresowego i aż do 1944 r. był trójkątny. Przed wojną pośrodku urządzony był skwer, na którym stała fontanna. Całą zachodnią pierzeję placu zajęły monumentalne gmachy rządowe zbudowane nakładem ogromnych kosztów przed 1830 r.
 

Plac Bankowy
i Leszno


Plac Żelaznej Bramy
i Mirowski
Ten spacer wymaga wyobraźni. Bez niej wokół ujrzymy tylko bloki. A przecież aż do 1943 r. Grzybów Muranów należały do najbardziej zaludnionych dzielnic na świecie.  Numer 9
Po Solnej nie ma dziś śladu. Dziś w jej miejscu przebiega al. Jana Pawła II - fragment trasy N-S, planowanej przed wojną, ale zrealizowanej dopiero na ruinach Warszawy Ulica, wytyczona jeszcze przed 1770 r., nie była długa, ale należała do najciekawszych w Dzielnicy Północnej. Wzdłuż wąskiej jezdni stały porządne kamienice, niektóre jeszcze z czasów Królestwa Kongresowego. Większość jednak wzniesiono lub przebudowano w końcu XIX i początku XX w. W 1908 r. Solną poprowadzono linię tramwaju elektrycznego.

Dom Weteran  -  Historia domu nie jest do odtworzenia. Po ludziach, którzy przeżywali w nim wojnę i warszawskie getto, zostały w wypalonych wnętrzach mieszkań tylko jakieś widelce i „fifka" do papierosów. wska


Stolica handlowała za Żelazną Bramą    Interesy robiono tu już w XVII wieku. W XVIII za Żelazną Bramą powstała pierwsza w Warszawie kawiarnia. Tu był styk wielu kultur. O historii placu Za Żelazną Bramą pisze Luiza Łuniewska

STATYSTYKI
LISTOPADOWE
Zestawienie statystyk odwiedzin strony z miesiąca listopada 2008

Elektoralna 26
W domu Mandelbluma ceniony przed wojną fotografik Jerzy Benedykt Dorys przymierał głodem. Jego sąsiadem był prezes judenratu Adam Czerniaków.


Hale Mirowskie (Warszawa) Z Wikipedii
Bliźniacze hale, pierwotnie nazywane Hallami Targowymi znajdujące się na Warszawskiem Mirowie na pl. Mirowskim (stąd ich potoczna nazwa).


PAŁAC LUBOMIRSKICH
W związku z budową osiedla mieszkaniowego w okolicy placu Żelaznej Bramy w Warszawie przesunięto w 1970 r. zabytkowy pałac LubomirskichFOTOGALERIA  - Zdjęcia Mirowa znalezione przez Krzysia

Na początku XX w. był największym browarem warszawskim.
W 1911 osiągnął rekordową produkcję piwa.Browar Warszawski

Przed 1939 r. największą warszawską palarnią kawy była firma Pluton. Błękitny neon płonął nad wystawami ponad 20 sklepów firmowych, a fabryka mieściła się przy Grzybowskiej 37
Grzybowska 37

Ulica Twarda rozpoczyna swój bieg od skrzyżowania z ulicą Grzybowską, przechodzi przez plac Grzybowski, za którym odchodzi od niej ulica Emilii Plater, a dalej dochodzi do alei Jana Pawła II tuż obok ronda ONZ. 
ulica Twarda

Popatrzyłem sobie uważnie na plan ”naszego” Mirowa zamieszczony na MzM i dochodzę do wniosku, że mamy o czym pisać. 
dawniej Ceglana

Z ulicą Gnojną związany jest epizod gastronomiczny. Otóż, według przekazu pieśniarskiego, tu właśnie miała działać karczma niejakiego Joska.
Na Gnojnej

Kolejne spotkanie 3 listopada 2008r. z przybywającą do nas Madzią
SPOTKANIA MzM

jedna z ulic warszawskiego Śródmieścia oraz Woli, biegnąca od ul. ul. Twardej do ul. Elektoralnej
ul. Ciepła

Na Żabiej zobaczyłem znów tych osobliwych specjalistów których klan wymarł zdawało się przed wielu laty.
Rozbieranka

Cukiernia Juvena mieściła się w kamienicy przy Rymarskiej 18, przedostatnim z domów na końcowym, wąskim odcinku ulicy łączącym pl. Bankowy z Lesznem i Tłomackiem.
Ulica Rymarska 18

Właściciel stuletniej Hali Mirowskiej szykuje remont jej elewacji, ale wcale nie zamierza usunąć znad wejścia szpetnej dobudówki z lat 60. - Co to za remont? Raczej wyszminkowanie trupa - oburzają się obrońcy warszawskich zabytków
Szminką w trupa - pseudoremont Hali Mirowskiej

21 września 2008 r. w ramach Warszawskiego Salonu Książki odbyła się, zorganizowana przez STOLICĘ, debata warszawskich internautów.

Cmentarz Bródnowski

 wspomnienie okazjonalne
Wojtka Rozenfelda

Elektoralna 16 - FABRYKA WYROBÓW SREBRNYCH I PLATEROWANYCH „J. FRAGET”  Za założycieli firmy uchodzą dwaj bracia: Alphons i Joseph Fragetowie, synowie Huberta i Marii Katarzyny Mota, którzy przybyli do Warszawy z Paryża w 1824 r.