zobacz na mapieChłodna - przedwojenny urok ulicy  
Przed 1939 r. Chłodną nazywano Marszałkowską zachodniej Warszawy. Środkiem jechał tramwaj, wzdłuż ulicy stały wysokie kamienice, a wieczorami ludzie wychodzili z kin.


Chłodna - stare kina
Kin przy Chłodnej było kilka. „Tak się złożyło, że znajdowały się one głównie po nieparzystej stronie ulicy - wspominał Jan Moczydłowski. Były to m.in. Kometa (nr 49), Czary (nr 29), kino parafialne pod 9, szkolne pod 11.


Chłodna 3 - Koszary - Straż pożarna
Gdy w 1815 r. na kongresie wiedeńskim utworzono Królestwo Polskie, car Aleksander I wyraził zgodę na odbudowę polskiego wojska.


Chłodna 11
Wzdłuż przedwojennej Chłodnej obok budynków z przełomu XIX i XX w. stały też znacznie starsze kamienice z czasów Królestwa Kongresowego. Najwspanialszy był dawny dom majstra bednarskiego Jana Bogumiła Leńskiego pod nr. 11.


Chłodna 28
Przed 1939 r.; skrzyżowanie Żelaznej i Chłodnej było bardzo wielkomiejskie. Narożniki zajmowały tu duże kamienice.


Chłodna 44
I w tym domu przed 1939 r. mieściła się cukiernia. Prowadził ją mistrz cukierniczy Dziadosz. Ale i sam dom przy Chłodnej 44 przypominał swą architekturą wyrób cukierniczy.


     
Ulica Chłodna  
Pierwotnie droga rolna pokrywająca się z częścią starego traktu sochaczewskiego. Od 1725 roku stała się przedłużeniem Osi Saskiej w kierunku zachodnim.
Kamienica pod Zegarem – zabytkowa kamienica znajdująca się w Warszawie, przy ulicy Chłodnej 20.